Killed In Action / Zabit v boji

ben1-zs
ben2-rg
ben3-let
ben4-unif
Zkratka KIA připojená ke jménu pilota znamenala smrt v boji. V případě Benigna Štefana to byla smrt v kokpitu stíhačky Britského královského letectva na pobřeží daleké Bretaně.
Téměř před sedmdesáti lety, v předvečer nejtragičtějšího konfliktu v dějinách lidstva, nastalo v českém národě nebývalé vzepětí národního cítění. Tehdy odešlo, z Hitlerem okupované vlasti do zahraničí, mnoho mladých mužů, odhodlaných se zbraní v ruce vybojovat zpět ztracenou svobodu.
Výjimečně silný příběh královéhradecké rodiny Stefanů toto vlastenectví přímo ztělesňuje. Benignus Štefan, jeho bratři, jeho matka, jeho kamarádi – ti všichni naplnili pojem láska k vlasti měrou vrchovatou. Jejich příběhy jsou o umírání a strádání, ale jejich raport nám dává právo být na ně hrdi. A to je pocit, který není ke koupi.
Benignus Štefan se narodil a žil v Hradci Králové a ačkoliv jeho život skončil na opačném konci Evropy, přinesl svobodu, nepochybně, i každému z nás.
 * * * * * * * * * * * 
Kniha je určena všem zájemcům o historii – jak laikům, tak odborníkům – a vzhledem k místopisnému zasazení děje, zejména pak zájemcům o regionální historii Hradce Králové.


 
„...Němečtí vojáci vyprostili zhroucené Benignovo tělo z kabiny letadla a jejich velitel, dodržující projevy úcty k mrtvému nepříteli, ho nechal zabalit do jeho padáku. Potom jej odnesli po kamenité pláži k Port Lazovskému molu a tam uložili v nízké kamenné kůlně na horním konci mola.
O zabitém stíhači se mezi lidmi začalo mluvit jako o neznámém Kanaďanovi. Nad ostrovem Lemenez se již dávno uklidnili rackové vyplašení rachotícími letadly. Jedno z nich zde sice ještě zůstalo, ale leželo nehybně a zcela tiše na okrovém kamení pláže. Nad bilfotským útesem zažloutlým kvetoucím hlodášovým křovím, ve vzduchu prosyceném jeho kokosovou vůní, se objevil srpek čerstvě dorůstajícího měsíce. Nastal večer, pondělí 8. března roku 1943. Vrak Spitfiru začal olizovat velký jarní příliv a v kamenné kůlně vedle Pottierovy kavárny chladlo tělo pilota.
Z vesnice přišlo několik žen oplakat mrtvého.
Stoupající moře odplavilo i dva svazečky jarních květin položené odpoledne vesničany na křídlo zříceného letounu...“
(úryvek z knihy)
ben5-spitf ben6-sestr

Autor Jiří Trojan
Předmluva Gordon Carter
Autor obálky a grafické zpracování Eva Lufferová
Anglický překlad textů obrázků Ivana Horníková
Jazyková korekce Iveta Juranová, Jana Horáková
Jazyková korekce anglického textu Frank Goddard, Paul Hooper, Gordon Carter
Odborná korekce Jan Rail, Václav Kolesa
Nakladatelství Robinson
Vydání první
Stran 424
Datum vydání Květen 2008
Vytiskla Východočeská tiskárna s.r.o.
Výtisků 1000
ISBN 978-80-254-1858-1
ben7-kniha
Popis
Text knihy je v provedení černém s vysvětlujícími a doplňujícími pasážemi v barvě okrové. Více než 450 fotografií a grafiky jsou v černobílém a barevném provedení, většina dosud nepublikována. Kniha obsahuje též 12 původních mapek a řadu přehledových a vysvětlujících tabulek. Obsáhlé popisy k fotografiím a ostatnímu obrazovému materiálu jsou černé, dvojjazyčné česko-anglické, rozlišené podle jazyka tučností písma. Kniha je doplněna obsáhlou bibliografií, slovníkem cizích pojmů a zkratek, historií tvůrců Spitfiru a Focke-Wulfu, kalendářem, jmenným rejstříkem atd. Příloha knihy uvádí též mapku a jména československých pilotů padlých v Bretani, obecný (turistický) popis místa smrti protagonisty příběhu Benigna Štefana a popisuje i válečný příběh Benignova „objevitele“ Gordona Cartera
Provedení
Formát 165x235 mm, barevnost 4/4, materiál křída mat 115 g, potah 4/0 + lamino mat, křída mat. 135 g, vazba V8, předsádka, záložka

Objednání
- e-mailem: e-adresa
- nebo telefonicky na čísle: 466 415 427, mob. 603 463 022
- nebo poštou na adrese: ROBINSON, Fűgnerova 48, 533 51 Pardubice
Cena knihy včetně balného a poštovného je 350,-Kč (při osobním odběru je cena 300,-Kč)
Číslo účtu: 488042561/0100, KB Pardubice
Kniha bude zaslána objednateli po jeho oznámení e-mailem nebo telefonicky, že částka 350,-Kč byla poslána bankovním převodem na účet nakladatelství Robinson či složenkou na poštovní adresu nakladatelství Robinson.
ben8-vet ben9-vnu